lipca 26, 2020

4 książki dla kobiet - wydawnictwo zwierciadło

Dziś chcę wam przedstawić cztery nowe książki niekoniecznie nowych autorów, bowiem Katarzynę Miller miałam już przyjemność poznać przy okazji jej wcześniejszych publikacji. 
Wszystkie one zostały wydane przez wydawnictwo zwierciadło, łączy je także kobiecy klimat w jakim zostały napisane. 

"Chcę być kochana tak jak chcę" autorstwa wyżej wymienionej Katarzyny Miller we współpracy z dziennikarką Ewą Konarowską przybrała formę dialogu między kobietami na tematy związane między innymi z samopoznaniem oraz samoakceptacją. 
Trudność tych procesów może polegać na niemożności przejścia ich samodzielnie- nieocenioną pomocą może okazać się specjalista, który przeprowadzi nas przez poszczególne etapy i rozwieje niepewności z pewnością czekające na nas po drodze. 
Właśnie taki charakter ma ta książka- ma upewnić czytelniczki o wartości jaką może wnieść w życie znajomość samej siebie oraz pokazać na żywym przykładzie, że czasem trzeba pozwolić sobie na słabość, która nie zawsze ciągnie za sobą przykre konsekwencje. 
Całość wywołuje poczucie pewnego rodzaju oczyszczenia- po jej zamknięciu miałam wiele do przemyślenia, jednak spokój jaki po tym przemyśleniu przyszedł był nieoceniony. 

Aleksandra Więcka podjęła się trudnego zadania nauczenia nas "Jak mówić o sobie dobrze"
Właściwie tę książkę można uznać za podręcznik mający nas nauczyć mówić w ogóle. 
Autorka rozbija historię na pojedyncze elementy składowe, każdy z nich charakteryzuje i na różnych bardziej lub mniej znanych przykładach takich jak "Pinokio" czy twórczość Dantego obrazuje główne idee mające zapaść nam w pamięć. 
Więcka staje się tutorem pomagającym czytelnikowi znaleźć i uznać własne dobre cechy oraz bez umniejszania samemu sobie o nich opowiadać. 
Mam wrażenie, że jej głównym celem w tej publikacji jest udowodnić, iż każdy ma na swoim koncie ciekawą historię, a także obalić przekonanie, że do mówienia trzeba mieć talent. 
Uczy nawiązywać kontakt z odbiorcą, wykorzystywać własne mocne strony, a przede wszystkim czerpać z samego wystąpienia przyjemność. 
Ta lektura otworzyła mi oczy na niektóre czysto techniczne aspekty storytellingu, który po poznaniu struktury od strony teoretycznej (wraz z wykresami i całą resztą) nie wydaje się już tak straszny i nieprzewidywalny. 
Okazuje się bowiem, że w dość prosty sposób można przejąć kontrolę nad tym, co wypływa z naszych ust i nie zawsze trzeba oddawać się w ręce improwizacji. 

Mimo że recenzja "Twojego wspaniałego życia" Pemy Chodron już się u mnie wcześniej pojawiła nie mogę pominąć jej i tym razem. 
Autorka podejmuje próbę przekazania nam wartości nabytych dzięki buddyzmowi, czyli między innymi porzucania uprzedzeń na korzyść ciekawości i niepewności w kontakcie z nowościami. 
Stara się także uświadomić czytelnikom, że bez opuszczania swojej strefy komfortu nigdy nie nauczymy się niczego nowego- nie można rzucać się do dwu metrowego basenu nie umiejąc pływać, nie można jednak także całego życia przesiedzieć w kałuży. 
Książka ta, zgodnie z podtytułem, zwraca uwagę na to, iż nawet jeśli coś nie pójdzie po naszej myśli może przynieść nam później pożytek w formie doświadczenia i wiedzy jakie będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.

Dotychczas przedstawione w tym zestawieniu publikacje, jak można się było spodziewać wyszły spod piór przedstawicielek płci pięknej. 
Damsko-męski duet następnych autorów może więc wydawać się dosyć specyficzny jak na książkę zatytułowaną "SamoDzielna Kobieta". 
Na początku nie byłam przekonana do tego pomysłu, w końcu facet dyskutujący o zmianach w kobiecym życiu wydaje mi się dość śmieszną ideą, ale mimo wszystko zaryzykowałam i nie skreśliłam tej książki na samym początku- do teraz nie umiem się zdecydować czy była to jednak dobra decyzja. 
Nie do końca umiem namierzyć powód mojego zirytowania w trakcie lektury jednak wiem, że pojawiało się ono przy czytaniu wypowiedzi pana Jacka Santorskiego. 
Podobnie jak "Chcę być kochana tak jak chcę" publikacja ma formę zapisanych rozmów między autorami. 
Poruszane są w niej takie tematy jak oczekiwania kierowane w stronę każdej kobiety i stereotypy, które ograniczają nas jak "niewidzialny gorset", nienasycenie emocjonalne przypominające bezdenną torebkę czy korzystanie z pełni własnego życia. 
Do wszystkich wyżej wymienionych aspektów trzeba dojrzeć, każdy też wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji o zmianie. 
Autorzy opowiadają o procesie zmiany w różnych sytuacjach- życiu prywatnym i zawodowym, pod wpływem emocji oraz starają się racjonalnie wytłumaczyć miejsce narodzenia się potrzeby działania aby później tę naszą własną rzeczywistość zmieniać. 
Odnoszę wrażenie, że gdyby nie moja raczej specyficzna relacja ze stylem wypowiedzi  Jacka Santorskiego odebrałabym całość zupełnie inaczej. 
Na stan obecny jednak nie widzę w niej ani niczego zbytnio odkrywczego, ani porywającego. 
Ciekawe natomiast wydają mi się porównania do m.in. gorsetu czy torebki, ponieważ są proste i zdecydowanie kobiece, ale też do bólu trafione- to właśnie za nie przyznałabym największy plus "SamoDzielnej Kobiecie". 


Spośród wszystkich czterech dzisiejszych pozycji najbardziej przypadła mi do gustu "Jak mówić o sobie dobrze". 
To treść właśnie tej książki najbardziej rzuciła mi się w oczy na tle reszty, ponieważ w przeciwieństwie do pozostałych nie odnosi się wrażenia, że czyta się cały czas o tym samym. 
Wiele aspektów poruszanych w pozostałych trzech publikacjach się powiela, przez co tracimy zapał z każdą kolejną kartką. 
Co więcej, Aleksandra Więcka znalazła sposób na przekazanie nam w ciekawy i zrozumiały sposób zdrowej dawki wiedzy teoretycznej, która na prawdę może okazać się przydatna w życiu codziennym. 

Czy któraś z książek zainteresowała Was na tyle by po nią sięgnąć?
Buziole.!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteście tutaj ze mną.
Każdy komentarz motywuje mnie do dalszej pracy. =)

Copyright © 2016 Optymistyczna Kobieta , Blogger