września 28, 2018

Porcja i bogactwo zdrowia - czyli cztery oleje, które zagościły w moim domu.

Oleje, nie tylko królują w kuchni ale i również w łazience.
Pewnie z wiele Was wie, że wykorzystuje się je w kosmetyce, np do olejowania włosów.

Ostatnio rozszerzyłam krąg swoich poszukiwań i chodź wiele olei już znam to w tym wpisie ukażą się moje dwie nowości. A dwa z nich są dla mnie prawdziwymi perełkami.


Czas start !
Zostańcie ze mną i przekonajcie się jak wiele dobra jest skrytego w tych buteleczkach. ツ

Olej lniany


Skład: Zawiera ok. 45% tłuszczu, w skład którego wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolenowy (omega-3) oraz kwas linolowy (omega-6), ponadto zawiera glicerydy kwasów nasyconych oraz fitosterole i witaminę E.

Właściwości: Olej lniany pomaga w usunięciu nadmiaru złego cholesterolu z organizmu oraz zmniejsza ryzyko nadciśnienia, pomaga również w utrzymaniu równowagi hormonalnej w naszym organizmie. W tym oleju występuje witamina E, tak zwana witamina młodości , więc jak możecie się domyśleć, chroni ona Naszą skórę przed przedwczesnym starzeniem. Pomaga w zapaleniach skórnych.  Łagodzi pęknięcia na skórze, regeneruje, nawilża. Chroni przed rozdwajaniem się końcówek, wypadaniem i łamliwością włosów. Przeznaczony jest do cery trądzikowej.

Stosowanie: Ten olej (olej lniany), aby zachował swoje właściwości może być stosowany wyłącznie na zimno. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, sosów, mięs, ugotowanych warzyw lub bezpośrednio podczas posiłku z łyżki. Pamiętajcie, że nie powinno się przekraczać dziennej normy (2 do 6 łyżek).
Według mnie olej lniany jest wciąż bardzo niedoceniony a ma przecież bardzo dużo dobrych właściwości.

Znajdziecie go TUTAJ.


Olej z czarnuszki

 

Składw około 85 % składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego (omega-6) – ok. 60%., kwasu oleinowy (omega-9) – ok. 25% i kwasu alfa-linolenowego (omega-3) - około 1 %. Ponadto w swoim składzie ma on witaminę E, beta-karoten, sterole, biotynę, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze.  Najważniejszą składową oleju jest tymochinon – jest to olejek eteryczny o wyjątkowych właściwościach.

Właściwości: Wspomaga trawienie oraz działanie układu sercowo-naczyniowego.
Olej z czarnuszki jest także głównym składnikiem terapii aromatycznych przy przeziębieniu, kaszlu czy zapaleniu oskrzeli. Stosowany bezpośrednio na skórę, chroni ją przed poparzeniami słonecznymi, łagodzi podrażnienia oraz przyśpiesza gojenie się ran.

Stosowanie: Dzienne spożycie oleju u dorosłych to 1 łyżeczka 2 razy dziennie przed posiłkiem, a w przypadku dzieci to 1/4 łyżeczki 2 razy dziennie. Można dodawać go również do sałatek, sosów czy zup. Jego smak jest lekko gorzkawy oraz ma intensywny korzenny zapach.

Dostępny jest TUTAJ.


Olej konopny

 

Skład: W oleju zawarte są idealne proporcje kwasów NNKT tj. stosunek kwasów omega-3 do omega-6 czyli 3:1. Olej konopny zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę A, C, E oraz K, jest on także bogaty w minerały, przeciwutleniacze i aminokwasy.

Właściwości: Wspomaga pracę serca oraz obniża ciśnienie. Zawarta witamina K ma działanie przeciw krwotoczne i odpowiada za krzepliwość krwi. Pomaga i przynosi ulgę w stanach swędzenia. Zalecany jest osobą, które cierpią na bóle reumatyczne, pomaga w rozluźnieniu mięśni. Olej konopny jest środkiem anty zapalnym – dlatego doskonale poradzi sobie np. z trądzikiem. Może być także stosowany doraźnie przy bólach głowy a dodatkowo stosowany regularnie wzmacnia układ odpornościowy.

Stosowanie: Należy stosować go wyłącznie na zimno, np do sałatek lub z łyżeczki. Ma ciemne zabarwienie i delikatny orzechowo-korzenny smak. Świetnie sprawdzi się także stosowany bezpośrednio na skórę. 

Dostępny jest TUTAJ.


Olej z pestek dyni


Skład: Zawiera witaminy A, E, B1, B2, C, niacyne oraz piroksen. Bogaty jest także w minerały takie jak żelazo, fluor, jod, potas, wapń, magnez, sól, fosfor, selen i cynk. Jest również niezbędnym źródłem kwasów tłuszczowych, antyoksydantów i związków blokujących. Olej z pestek dyni składa się w 18,8% z nasyconych kwasów tłuszczowych, resztę zaś stanowią nasycone kwasy tłuszczowe (jednonienasycone i wielonienasycone).

Właściwości: Polecany jest w profilaktyce schorzeń prostaty oraz w walce z pasożytami układu pokarmowego. Świętnie sprawdza się również w kosmetyce. Polecany jest do cery suchej, pękającej, łuszczącej oraz z trądzikiem. Pomaga w walce z rozstępami. Nawilża skórę, natłuszcza, wygładza i działa rozjaśniająco oraz oczyszczająco. Regularne wcieranie oleju w skórę, pomaga w uporaniu się z bliznami oraz wspiera kuracje antycellulitowe.

Stosowanie: Olej z pestek dyni można stosować jedynie na zimno, najlepiej wypijając 1 łyżeczkę rano na czczo lub dodając go np do sałatek. Ma on charakterystyczny orzechowy smak i zapach oraz bardzo ciemny kolor. Można także stosować go zewnętrznie poprzez wsmarowanie w skórę.

Znajdziecie go TUTAJ.


Oleje wykonywane są za pomocą pras ślimakowych w rodzinnej firmie. ツ
Przechowywane są tak jak należy, czyli w szklanych, ciemnych butelkach.
Ich odpowiednia temperatura to od 4 do 10 stopni C.
Oleje te tłoczono są na zimno, dzięki temu są wartościowsze.
Produkty na czas transportu są bardzo dobrze pozabezpieczane tak aby nic się nie wylało czy uszkodziło.
Na stronie sklepu naturalny-olej.com.pl znajdziecie nie tylko oleje ale także makuchy czy produkty sypkie. 
Wszystko wykonane jest z najlepszej jakości produktów.
Ceny różnią się w zależności od produktu i od pojemności ale są one przystępne cenowo. ツ

Jakie zastosowanie ma olej w twoim domu?
I jaki jest Twoim ulubionym?

Pozdrawiam =)
Trzymajcie się ciepło.

3 komentarze:

  1. Uwielbiam oleje. W kuchni i w kosmetyce :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo lubię olej lniany :) zaś moja mama lubi olej z czarnuszki :)

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam ten olejek z czarnuszki :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że jesteście tutaj ze mną.
Każdy komentarz motywuje mnie do dalszej pracy. =)

Copyright © 2016 Optymistyczna Kobieta , Blogger